- Školský poriadok základnej školy
- Smernica školy k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov
- Stratégia prevencie rizikového správania
- Smernica o postupe pri prevencii, vzniku a riešení krízovej situácie v škole
- Organizačný poriadok
- Vyťaženosť telocvične
- Rada školy v školskom roku 2024/25
- Z histórie našej školy
- 60. výročie založenia školy
Školský poriadok základnej školy
Základná škola s materskou školou,
Ulica Jána Bottu 27, Trnava
Školský poriadok
Školský poriadok základnej školy s materskou školou
Školský poriadok základnej školy s materskou školou
Článok 1
Všeobecné ustanovenia
Školský poriadok ZŠ s MŠ je súhrn pravidiel, ktorými sa zabezpečuje riadny chod školy. Podľa jeho pravidiel sa riadi každý žiak školy. Jeho dodržiavanie vyžadujú všetci pedagogickí zamestnanci školy. Priebežne kontrolujú jeho plnenie.
Žiak sa v škole správa slušne, v duchu porozumenia, znášanlivosti a priateľstva. V priestoroch školy a na verejnosti zdraví všetkých zamestnancov školy. V školskej budove zdraví aj všetkých dospelých návštevníkov školy. K dospelým osobám sa správa s úctou, dáva im prednosť pred vstupom do miestnosti. Slušný žiak nepoužíva vulgárne a hrubé výrazy. Dbá na pokyny pedagogických zamestnancov. Podľa svojich schopností sa svedomito pripravuje na vyučovanie. Žiak sa slušne správa aj mimo vyučovania, a to aj počas voľných dní či prázdnin tak, aby neporušoval zásady spolunažívania a mravné normy spoločnosti a robil česť škole aj sebe.
Článok 2
Práva žiaka
1. Každé dieťa bez jedinej výnimky, bez rozdielu rasy, pohlavia, reči, náboženstva, politického alebo iného presvedčenia, národného alebo sociálneho pôvodu, majetkového alebo iného postavenia jeho rodiča, má právo na bezplatné vzdelanie.
2. Každý žiak má právo na vzdelanie zamerané na vývoj jeho osobnosti, rozvoj jeho talentu, rozumových a fyzických schopností.
3. Žiak má právo byť oboznámený s kritériami, podľa ktorých je hodnotený. Pri ústnej odpovedi je oboznámený s výsledkom hodnotenia ihneď. Výsledky klasifikácie písomných a grafických prác a praktických činností sa žiak dozvie najneskôr do 10 kalendárnych dní (slohových prác do 14 dní), pričom má právo do nich nahliadnuť. Zákonný zástupca má právo nahliadnuť do písomných prác žiaka.
4. Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami majú právo byť hodnotení a klasifikovaní so zohľadnením ich postihnutia podľa zásad hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodneným, ktorí sú začlenení v základnej škole.
5. Žiak 5. - 9. ročníka, ktorý je na konci II. polroka klasifikovaný stupňom nedostatočný najviac z dvoch predmetov, má právo vykonať posledný augustový týždeň pred novým školským rokom opravné skúšky.
6. Žiak má právo vyjadriť primeraným spôsobom svoj názor v diskusii na vyučovaní, v školskom parlamente a v školskom časopise.
7. Každý žiak má právo na ochranu svojho súkromia, ako aj na ochranu svojej rodiny.
8. Žiak má právo na dodržiavanie psycho-hygienických zásad počas vyučovania.
9. Žiak má právo na výber budúceho štúdia, resp. povolania.
10. Žiaci majú právo primerane využívať školské zariadenie, učebne, pomôcky, knižnicu.
11. Majú právo prihlásiť sa do záujmového útvaru, ktorý je organizovaný v škole a zapojiť sa podľa záujmu do mimoškolských športových, kultúrnych a iných aktivít, ktoré organizuje škola.
12. Žiak má právo podľa svojich potrieb využívať pomoc triedneho učiteľa, výchovného poradcu, kariérového poradcu, koordinátorov, pedagogického asistenta, špeciálneho pedagóga a školského psychológa.
13. Žiak má právo na ochranu pred ohrozovaním, napádaním a zastrašovaním (šikanovaním) spolužiakom alebo skupinou žiakov. Preto je potrebné, aby toto svoje právo uplatnil prostredníctvom triedneho učiteľa, školského psychológa, koordinátora prevencie, výchovného poradcu alebo na problém môžu upozorniť školu zákonní zástupcovia žiaka.
14. Žiak má právo na jemu zrozumiteľný výklad učiva.
15. Žiak má právo k danému učivu položiť akúkoľvek otázku a dostať na ňu odpoveď.
16. Žiak má právo na omyl.
17. Žiak má právo na čo najobjektívnejšie hodnotenie.
18. Žiak má právo na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany učiteľov aj spolužiakov.
19. Žiak má právo sedieť s kým chce, pokiaľ svojím správaním neruší učiteľov alebo spolužiakov.
Článok 3
Povinnosti žiaka
I. Dochádzka žiaka do školy
Režim vyučovacieho dňa:
Vyučovanie sa riadi rozvrhom hodín. Vyučovanie je jednosmenné a začína sa o 7.45 hod. V ŠKD od 6.30 - 7.15 hod., a potom 11.25 – 16.30 hod.
Časové zadelenie vyučovacích hodín:
7.45 – 8.30 hod. 1. vyučovacia hodina
8.40 – 9.25 hod. 2. vyučovacia hodina
9.45 – 10.30 hod. 3. vyučovacia hodina
10.40 – 11.25 hod. 4. vyučovacia hodina
11.35 – 12.20 hod. 5. vyučovacia hodina
12.30 – 13.15 hod. 6. vyučovacia hodina
13.45 – 14.30 hod. 7. vyučovacia hodina
1. Žiak je povinný chodiť na vyučovanie včas podľa rozvrhu hodín. Povinne sa zúčastňovať na činnostiach, ktoré organizuje škola v čase riadneho vyučovania, napr. na výchovných koncertoch, filmových predstaveniach, exkurziách, atď. Je povinný zúčastňovať sa na hodinách, ktoré sú súčasťou učebných plánov a zúčastňovať sa na vyučovaní predmetu: Ochrana života a zdravia.
2. Žiak má možnosť prihlásiť sa do ŠKD, do záujmových útvarov, ktoré zriadila škola. Pre zaradených žiakov je dochádzka do ŠKD, do záujmových útvarov a účasť na vyučovaní povinná.
3. Zákonní zástupcovia žiakov navštevujúcich ŠKD uhradia príspevok v piatich splátkach ročne (vždy za dva mesiace vopred).
4. Žiak prichádza do školy vhodne a čisto oblečený a upravený. Odporúčaná a na škole vyžadovaná norma vhodného obliekania z etického a zdravotného hľadiska je stanovená tak, že oblečenie nesmie byť priehľadné/priesvitné, bez veľkých výstrihov na hrudi či chrbte (odhaľujúcich spodné prádlo). Dĺžka minisukní a krátkych nohavíc je ohraničená dosahom rúk. V budove školy žiaci na hlavách nemajú čiapky ani iné pokrývky hlavy. Zakazuje sa do školy nosiť na oblečení alebo školských potrebách označenia potláčajúce a odsudzujúce isté skupiny ľudí, výrazy provokujúce násilie a nenávisť, sexuálne narážky, symboly propagujúce fašizmus, rasizmus, drogy, vulgarizmy či už v nápisoch (aj v cudzom jazyku) alebo v obrázkoch.
5. Na hodiny telesnej a športovej výchovy a športovej prípravy si nosí podľa pokynov učiteľa/ky čistý cvičebný úbor. Nie je dovolené cvičiť v oblečení, ktoré má žiak na sebe počas vyučovania.
6. Žiak je povinný nosiť do školy učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín a pokynov učiteľov.
7. Žiak do školy nenosí predmety, ktoré nebude na vyučovaní potrebovať (prenosné prehrávače, MP3 a pod.). Klenoty, väčšie sumy peňazí a ďalšie cenné veci nosí na vlastnú zodpovednosť. Mobilné telefónne zariadenia, tablety, inteligentné hodinky, digitálne zariadenia, diktafóny, kamery, fotoaparáty, slúchadlá (aj bezdrôtové), bluetooh reproduktor a iné záznamové zariadenia musia byť počas vyučovania a počas aktivít organizovaných školou vypnuté, vrátane prestávok. Žiak si môže mobilné telefónne zariadenia, tablety a inteligentné hodinky zapnúť až po opustení budovy školy. Ak žiaci porušia tento príkaz, vyučujúci alebo dozorkonajúci učiteľ mobilné telefónne zariadenie, tablet alebo inteligentné hodinky zadrží a zákonný zástupca si ho vyzdvihne v kancelárii zástupcov ZŠ s MŠ. Ak sa potrebuje žiak vo výnimočných prípadoch spojiť s rodičom, požiada o povolenie triedneho učiteľa alebo dozorkonajúceho učiteľa a v jeho prítomnosti vybaví telefonát. V prípade zneužitia mobilného telefónu, tabletu či inteligentných hodiniek v škole na fotografovanie, natáčanie videí, hlasových záznamov spolužiakov či zamestnancov školy, prípadne zverejňovania videí, hlasových záznamov a fotografií na sociálnych sieťach bez vedomia a súhlasu dotknutej osoby, bude žiak potrestaný zníženou známkou zo správania. Žiakom štvrtého až deviateho ročníka povolí učiteľ príslušného vyučovacieho predmetu používanie komunikačného prostriedku na účel výchovy a vzdelávania prispievajúci k napĺňaniu vzdelávacích štandardov štátneho vzdelávacieho programu, alebo ak jeho používanie využije na účel výchovy a vzdelávania vo vyučovacom predmete. Zákaz používania mobilného telefónu alebo obdobného osobného zariadenia elektronickej komunikácie sa nevzťahuje na žiakov so zdravotným znevýhodnením používajúcich komunikačný prostriedok na účely súvisiace so zdravotným znevýhodnením. Pri odcudzení alebo strate predmetov, ktoré žiak nepotrebuje na vyučovaní, škola nezodpovedá za vzniknutú škodu.
8. Žiak má prísne zakázané nosiť do školy zbrane, nože, cigarety, zápalky, zapaľovače, alkohol, omamné látky, drogy alebo iné veci, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie.
9. Žiak dbá v škole o svoju osobnú hygienu.
10. Žiak môže vyučovanie vymeškať len pre chorobu, prípadne pri lekárom nariadenom zákaze jeho dochádzky do školy, z vážnych rodinných dôvodov, pri mimoriadne nepriaznivom počasí a prerušení premávky hromadnej dopravy, ak ju musí využiť na dochádzku do školy, alebo pri jeho účasti na organizovanej športovej príprave, na súťažiach a reprezentácii vlasti.
11. Neúčasť na vyučovaní pre vopred známu príčinu ospravedlní zákonný zástupca žiaka písomnou formou alebo v Edupage z jednej vyučovacej hodiny od príslušného vyučujúceho, na niekoľko hodín od triedneho/ej učiteľa/ky. Ak ide o vymeškané prvé vyučovacie hodiny, žiak príde do školy na ďalšie vyučovacie hodiny. Neprítomnosť žiaka na vyučovaní viac ako 5 dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako desať vyučovacích dní triedny učiteľ vyžaduje ospravedlniť ošetrujúcim lekárom. Tlačivo Lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa sa nachádza na webovej stránke školy v časti Formuláre.
12. Z bezpečnostných dôvodov odísť zo školy počas trvania vyučovania, z akýchkoľvek dôvodov, smie žiak len v sprievode svojich rodičov, alebo osoby nimi určenej, staršej ako 18 rokov. Písomný doklad o uvoľnení žiaka samotného zo školy musí mať školou určenú predpísanú formu, v ktorej rodič preberá za svoje dieťa zodpovednosť po opustení budovy školy. Iný doklad nebude akceptovaný.
13. Na jeden až päť dní žiada o uvoľnenie zákonný zástupca žiaka triedneho/u učiteľa/ku oznámením cez Edupage. Na viac ako päť dní požiada riaditeľa školy o uvoľnenie žiaka osobitnou písomnou žiadosťou s uvedením dôvodu neprítomnosti žiaka v škole. Riaditeľ na základe tejto žiadosti vydá súhlas s uvoľnením z vyučovania. Žiak je povinný zistiť si domáce úlohy a dobrať učivo z predmetov, na ktorých sa nezúčastní.
14. Pri uvoľnení žiaka z vyučovania pre športové sústredenie, účasť na športových alebo iných súťažiach, priloží zákonný zástupca žiaka k žiadosti potvrdenie športového klubu alebo oddielu o účasti žiaka na sústrední alebo súťaži.
15. Príčinu neprítomnosti žiaka v škole jeho zákonný zástupca povinný oznámiť triednemu/ej učiteľovi/ke bez zbytočného odkladu do 24 hodín pomocou rodičovského konta v Edupage, prípadne telefonicky.
16. Za neospravedlnené hodiny môže byť žiakovi navrhnuté niektoré z výchovných opatrení. Pri počte viac ako 15 neospravedlnených hodín je škola povinná oznámiť zákonných zástupcov žiaka na MÚ, ktorý vypláca rodinné prídavky a požiada o spoluprácu Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny pre zanedbávanie povinnej školskej dochádzky.
17. Vyučovacie hodiny, na ktoré žiak neprinesie lekárske alebo rodičovské ospravedlnenie do dvoch dní od nástupu na vyučovanie sa evidujú ako neospravedlnené. Tiež sa zapisujú do elektronickej triednej knihy neskoré príchody žiaka na vyučovaciu hodinu. Minúty oneskorenia sa k štvrťroku spočítajú (45 min. = 1 vyuč. hodina) a zaevidujú sa ako ospravedlnené či neospravedlnené hodiny.
II. Povinnosti žiaka pri príchode do školy
1. Pre žiaka navštevujúceho ŠKD je školská budova otvorená už od 6.30 hod. do 7.15 hod.
2. Žiak nenavštevujúci ŠKD prichádza do školy v čase od 7.15 hod. do 7.40 hod.
3. V šatni si žiak odloží vrchné oblečenie, prezúva sa do hygienicky vhodných prezuviek. Prezuvkami nemôže byť športová obuv, určená na hodiny telesnej a športovej výchovy, ani obuv s čiernou, podlahu znečisťujúcou podrážkou. Žiak je povinný prezúvať sa aj na popoludňajšie vyučovanie a záujmové útvary.
4. V triede si pripraví potrebné pomôcky na prvú vyučovaciu hodinu. Počas vyučovania je povinný udržiavať poriadok na lavici, v lavici a vo svojom okolí.
5. Ak má prvú hodinu v odbornej učebni alebo v telocvični, počká na začiatok vyučovacej hodiny vo svojej kmeňovej triede.
6. Neskorý príchod na vyučovanie musí žiak ospravedlniť u vyučujúceho v triede a aj u triedneho učiteľa.
III. Správanie žiaka na vyučovacích hodinách
1. Na každú vyučovaciu hodinu žiak prichádza včas, učebnice, všetky školské potreby a pomôcky má pripravené na lavici podľa rozvrhu hodín.
2. V prípade, ak žiak opakovane bez závažnejších dôvodov nenosí pomôcky na vyučovanie, môže mu triedny učiteľ udeliť napomenutie alebo pokarhanie.
3. Po zazvonení na vyučovaciu hodinu žiak sedí na mieste určenom podľa zasadacieho poriadku a po vstupe učiteľa do triedy ho zdraví postavením sa.
4. Žiak na vyučovaní sedí slušne, pozorne sleduje učiteľov výklad, odpovede spolužiakov, svedomito a aktívne pracuje a zapája sa do vyučovania, nenašepkáva, neodpisuje a nevyrušuje. Neotáča sa za spolužiakmi, nehojdá sa na stoličke.
5. Ak chce žiak odpovedať, alebo sa vyučujúceho niečo opýtať, hlási sa zdvihnutím ruky.
6. Triedu, učebňu alebo ihrisko môže žiak opustiť len s vedomím učiteľa/ky.
7. Ak sa žiak na vyučovanie nepripravil, ospravedlní sa na začiatku vyučovacej hodiny a uvedie dôvod nepripravenosti, ktorý učiteľ môže akceptovať podľa závažnosti dôvodu. Počas hodiny vyučujúci nemusí prijať jeho ospravedlnenie.
8. Ak žiak nemôže zo zdravotných dôvodov cvičiť jeden týždeň a kratšie, prinesie ospravedlnenie od zákonného zástupcu alebo ho zákonní zástupca zašle prostredníctvom Edupage svojmu učiteľovi TSV. Pokiaľ nemôže cvičiť dlhšie ako týždeň, musí vyučujúcemu predložiť potvrdenie od lekára. Na odporúčanie ošetrujúceho lekára požiada triedny/a učiteľ/ka riaditeľa školy o vydanie rozhodnutia o oslobodení z vyučovania predmetu na základe lekárskeho potvrdenia.
9. Žiak je povinný šetriť učebnice, školské potreby, udržiavať v poriadku a v čistote svoje miesto, triedu a všetky školské priestory. Učebnice si na začiatku školského roka vloží do obalu, neničí ich, stará sa o ne. Poškodenie alebo strata učebníc a výška náhrady bude riešená podľa vyhlášky ministerstva školstva. Ostatné školské potreby udržiava v dobrom stave. Nepíše, nekreslí po laviciach a neničí ich.
10. Každý žiak má chrániť pred poškodením školské zariadenia. Prípadné úmyselné a z nedbanlivosti spôsobené škody je povinný uhradiť podľa rozsahu zavinenia zákonný zástupca nezodpovedného žiaka.
11. Žiaci, ktorí navštevujú evanjelickú náboženskú výchovu, vyučovanú popoludní, navštevujú hodiny etickej výchovy. Ak je etická výchova poslednou hodinou rozvrhu triedy, žiaci sa jej nemusia zúčastňovať.
12. Ochranné opatrenie - ak žiak svojím správaním aj po udelení zápisu narúša vyučovanie do takej miery, že znemožňuje vyučujúcemu jeho vzdelávacie pôsobenie v triede, je potrebné žiaka z triedy vylúčiť. Učiteľ poverí iného žiaka, aby privolal riaditeľa školy alebo niektorého zo zástupcov, aby prišli odviesť problémového žiaka z triedy do inej miestnosti, kde s ním bude uskutočnený pohovor. Ak sa priestupok bude opakovať, bude privolaný rodič žiaka a bude s ním vykonaný pohovor. Ak žiak pravidelne svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie spolužiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania a umiestnenie žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti zamestnanca školy. V prípade potreby riaditeľ školy privolá zákonného zástupcu, zdravotnú pomoc, policajný zbor a informuje ÚPSVaR, príslušné odd. SPODaSK (Sociálnoprávna ochrana detí a sociálna kuratela). Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka.
IV. Správanie žiakov počas prestávok
1. Prestávky sú určené na prípravu pomôcok na ďalšiu vyučovaciu hodinu, upratanie si lavice a svojho miesta, použitie WC, vykonanie osobnej hygieny, návštevu oddychovej zóny na chodbe, prípadne zopakovanie si učiva. Na WC sa žiak zbytočne nezdržiava, nehádže odpadky do záchodových mís, pisoárov a umývadiel, nepoškodzuje akýmkoľvek spôsobom školský majetok.
2. Cez prestávku chodia určení žiaci do kabinetov po pomôcky. Podľa potreby môžu cez prestávku vyhľadať triedneho učiteľa, vyučujúceho, výchovného poradcu, školského psychológa, kariérového poradcu, špeciálneho pedagóga, pedagogického asistenta. O dôvode svojho odchodu z chodby informujú dozor konajúceho učiteľa.
3. Ak majú žiaci vyučovanie v odbornej učebni, vezmú si potrebné veci a so zvonením oznamujúcim začiatok vyučovacej hodiny sa disciplinovane presunú pred odbornú učebňu. Do odbornej učebne vstupujú žiaci spolu s vyučujúcim. Na hodiny telesnej výchovy sa žiaci presúvajú päť minút pred začatím vyučovacej hodiny. V šatniach sa správajú disciplinovane, oblečú sa do športového úboru a nastúpia na hodinu.
4. Žiaci majú cez prestávku zakázané vykláňať sa z okien, vyhadzovať von papier a iné odpadky.
5. Veľkú prestávku žiaci trávia, ak to dovolia poveternostné podmienky, pod vedením dozor konajúcich vo vyhradených priestoroch v školskom areáli. Riadia sa pokynmi dozor konajúcich, správajú sa disciplinovane, neohrozujú svoje zdravie a zdravie iných, neničia školský majetok, nedevastujú školský areál.
6. Na multifunkčnom ihrisku našej školy si môžu žiaci počas veľkej prestávky zahrať loptové hry. Nevyhnutné je však pri týchto činnostiach dodržiavať zásady správania sa podľa školského poriadku. Tiež dbať na bezpečnosť a ochranu zdravia žiakov. Na ihrisko smú vstupovať len žiaci, ktorí hrajú a nesmú na ňom posedávať či postávať ostatní, teda nehrajúci žiaci. Samotní hráči musia byť obutí v pevnej športovej obuvi. Je zakázané hrať v prezuvkách. Hráči nesmú byť ani bosí. Pri každej činnosti počas prestávok žiaci musia rešpektovať pokyny dozorkonajúcich učiteľov. Ak žiaci porušia tieto zásady bezpečných športových aktivít na multifunkčnom ihrisku, môže vzniknúť úraz, za ktorý škola nezodpovedá. Po prvom zvonení, pred koncom veľkej prestávky, sa hrajúci žiaci opäť prezujú a to tak, aby načas stihli ďalšie vyučovanie.
7. Pri nepriaznivom počasí žiaci zostávajú v školskej budove. Počas prestávok sa na pobyt žiakov využívajú aj príslušné chodby a oddychové zóny.
8. Žiak má vždy, aj cez prestávku, vystupovať voči dospelým slušne (voči pedagogickým i nepedagogickým zamestnancom), rovnako aj voči spolužiakom.
9. Je prísne zakázané ohrozovať spolužiakov, vydierať, kradnúť a ubližovať si navzájom. Je zakázané používať psychické a fyzické násilie voči žiakom (šikanovanie). Cez prestávky je zakázané vybavovať si vzájomné osobné nezhody a opustiť priestory chodby svojej kmeňovej triedy (okrem dôvodov uvedených v článku 3, oddiel IV., bod 2.).
10. Počas vyučovania žiaci nesmú vychádzať zo školskej budovy s cieľom stretávať sa s priateľmi, nakupovať v obchode a pod.
11. Je zakázané objednávať si počas vyučovania či počas prestávok jedlo a pitie formou donáškovej služby.
V. Odchod žiakov zo školy
1. Pred odchodom z učebne žiak zanecháva svoje miesto upravené podľa pokynov učiteľa.
2. Po ukončení vyučovania upraví triedu, predovšetkým priestor na odkladanie vecí v školskej lavici a okolie svojej lavice. Vyloží stoličku, vezme si svoje veci a organizovane, podľa pokynov učiteľa, sa presunie do šatne, kde sa prezuje, oblečie sa a opúšťa školskú budovu.
3. Po skončení vyučovania idú žiaci domov. Ku skrinkám v suteréne odchádzajú v sprievode učiteľa. Zdržiavať sa bez dozoru v budove školy a pred vchodom do školskej budovy nie je dovolené. Žiaci druhého stupňa, ktorí pokračujú siedmou vyučovacou hodinou alebo navštevujú záujmový útvar, čakajú do ich začiatku v suteréne budovy školy.
4. Žiak stravujúci sa v školskej jedálni sa disciplinovane presunie do školskej jedálne. Nepredbieha sa a disciplinovane čaká na vydanie stravy. Počas obeda dodržiava zásady kultúrneho stolovania. Po skončení jedenia odnesie použitý riad a príbor na jedálenský pult. Do školskej jedálne vstupujú len tí žiaci, ktorí sa tu stravujú. Po naobedovaní sa žiak oblečie a odchádza domov.
5. Z ŠKD môže žiak odísť, mimo času uvedeného na zápisnom lístku, len na písomné vyžiadanie zákonného zástupcu. Vyzdvihovanie žiakov z ŠKD prebieha prostredníctvom elektronického systému BELLhop.
6. Zo školskej akcie organizovanej mimo školskej budovy môžu žiaci ísť len v sprievode učiteľa/ky a to na miesto, z ktorého pôvodne s učiteľom/kou vyšli. Inak len v sprievode rodiča, alebo dospelej osoby, rodičom poverenej, alebo sami na základe zákonným zástupcom vyplneného tlačiva o uvoľnení z vyučovania, v ktorom zákonný zástupca preberá zodpovednosť za žiaka.
VI. Starostlivosť o ochranu zdravia žiakov, bezpečnosť pri vyučovaní a školských akciách
1. Žiak je povinný počas vyučovania, prestávok i na podujatiach organizovaných školou chrániť svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov.
2. Žiakom sú zakázané všetky činnosti, ktoré sú zdraviu škodlivé (napr. fajčenie, pitie alkoholických nápojov, požívanie škodlivých látok). V priestoroch školy a v jej areáli je zakázané prechovávať, užívať či ponúkať akékoľvek návykové a omamné látky. Porušenie tohto zákazu bude klasifikované ako závažné porušenie školského poriadku s následným represívnym opatrením.
3. Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole oboznámení na začiatku školského roka triednym učiteľom. Ostatní vyučujúci v triede ich oboznámia s bezpečnostnými predpismi na prvej vyučovacej hodine. V prípadoch zvýšenej možnosti ohrozenia bezpečnosti a zdravia žiaka pri niektorých činnostiach sú žiaci oboznámení s pokynmi na predchádzanie úrazom. Každý žiak je povinný dodržiavať všeobecné zásady bezpečnosti ochrany a zdravia a rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom.
4. V prípade úrazu alebo náhleho ochorenia žiak ihneď informuje vyučujúceho, dozor konajúceho učiteľa alebo najbližšiu dospelú osobu. Informovaná osoba čo najskôr oznámi zmenu zdravotného stavu žiaka triednemu učiteľovi a sám (prípadne prostredníctvom triedneho učiteľa informuje zákonného zástupcu žiaka).
5. Pri úraze alebo nevoľnosti poskytne vyučujúci, určený ako zdravotník, žiakovi prvú pomoc. Pri podozrení na vážnejší úraz alebo ochorenie zabezpečí škola žiakovi lekársku pomoc. O úraze alebo ochorení informuje rodičov žiaka. Žiak ide na ošetrenie buď s pedagogickým zamestnancom školy alebo so zákonným zástupcom žiaka. Každý úraz zapíše vyučujúci, ktorý ho zistil, do Zápisu o vzniku úrazu.
6. Za bezpečnosť žiaka zodpovedá na vyučovaní vyučujúci v triede. Pred vyučovaním, cez prestávku, po vyučovaní, na školskej vychádzke, na exkurzii a pri ostatnej výchovno-vzdelávacej činnosti vyplývajúcej z učebných osnov, pri výchovných akciách organizovaných školou a výchovno-vzdelávacej činnosti v ŠKD a pri školskom stravovaní zodpovedajú za bezpečnosť žiakov učitelia konajúci dozor. Všetci žiaci školy sú povinní rešpektovať učiteľov konajúcich dozor.
7. Pri školskom výlete a exkurzii mimo sídla školy vykonáva dozor do počtu 25 žiakov jeden pedagogický zamestnanec, ak je počet viac ako 25 žiakov, je okrem pedagogického zamestnanca zabezpečená účasť ďalšej plnoletej osoby.
8. Kúpanie sa povoľuje na vopred overenom a vyhradenom mieste po skupinách s najvyšším počtom 10 žiakov pod dozorom pedagogického zamestnanca.
9. Osobitne sú žiaci povinní dodržiavať bezpečnostné pokyny a pokyny na ochranu zdravia na lyžiarskych výcvikoch a v školách v prírode.
10. Z bezpečnostných dôvodov nie je žiakom dovolené vstupovať do školy, pohybovať sa v priestoroch školy na skateboarde, longboarde, kolobežke, kolieskových korčuliach. Ak žiaci prichádzajú do školy na bicykli alebo kolobežke, môžu ich zaparkovať v stojanoch na školskom dvore.
11. V zimnom období nie je dovolené hádzať snehové gule do okien a dvier školských budov. Nie je dovolené guľovať sa navzájom ani kĺzať sa na chodníkoch v areáli školy a pred školou.
12. Nosenie alkoholických a energetických nápojov do školy a ich požívanie počas vyučovania, prestávok i na podujatiach organizovaných školou je zakázané. Nosenie a požívanie sladených nápojov a nápojov obsahujúcich kofeín sa zo zdravotného hľadiska počas vyučovania, prestávok i na podujatiach organizovaných školou neodporúča.
13. V prípade, že bolo do ZŠ prijaté dieťa, ktorého zdravotný stav vyžaduje a je lekárom potvrdené nevyhnutné podávanie liekov aj počas pobytu v ZŠ (najmä podanie život zachraňujúcich liekov), budú tieto prípady posudzované a riešené individuálne. Konkrétny postup v jednotlivých prípadoch bude stanovený na základe žiadosti a individuálnej dohody so zákonnými zástupcami žiaka po predchádzajúcom prekonzultovaní so všetkými pedagogickými zamestnancami školy, v prípade potreby aj po osobnej konzultácii s odborným lekárom dieťaťa.
VII. Iné povinnosti žiaka
1. Všetky písomnosti a potvrdenia žiak vybavuje prostredníctvom triedneho učiteľa.
2. Povinnosti týždenníkov:
Sú dvaja a vymenuje ich triedny učiteľ. Ich povinnosti sú:
- cez prestávku, po každej vyučovacej hodine, zotrú tabuľu, pripravia kriedy, fixy a iné potreby na vyučovanie,
- na začiatku hodiny hlásia neprítomných žiakov,
- počas vyučovania podľa potreby zotierajú tabuľu a pomáhajú učiteľovi,
- cez prestávku vyvetrajú triedu, podľa potreby polievajú kvety,
- po skončení vyučovania zotierajú tabuľu, uložia kriedu, špongiu a ostatné pomôcky, zatvoria okná a skontrolujú čistotu v triede,
- nahlásia triednemu učiteľovi poškodenie triedneho inventára,
- po 5 minútach neprítomnosti učiteľa/ky na vyučovacej hodine oznámia túto skutočnosť v kancelárii vedenia školy (prípadne v zborovni).
VIII. Správanie žiakov mimo školy
1. Žiak je povinný správať sa aj mimo vyučovania, a to aj počas voľných dní či prázdnin tak, aby neporušoval zásady spolunažívania, mravné normy spoločnosti a robil česť škole aj sebe.
2. Pri stretnutí učiteľov a ostatných zamestnancov školy vždy pozdraví.
3. Je pozorný a zdvorilý k starším ľuďom.
4. Aj mimo školy chráni svoje zdravie a zdravie iných. Dbá na bezpečnosť, dodržuje predpisy pre chodcov.
5. Chráni verejný majetok a nepoškodzuje ho. Ak žiak zničil časť školskej budovy rôznymi nápismi, nátermi alebo urážlivými výrokmi na adresu vyučujúcich a iných osôb, je povinný toto odstrániť. Voči žiakovi bude vyvodené prísne výchovné opatrenie.
IX. Opatrenia zamerané na zabezpečenie prevencie a zabránenie šikanovania medzi žiakmi školy
Opatrenia zamerané na zabezpečenie prevencie a zabránenie šikanovania medzi žiakmi školy sú rozpracované v Smernici riaditeľky školy k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov Základná škola s materskou školou, Ulica Jána Bottu 27, 917 01 Trnava.
Článok 4
Práva a povinnosti zákonného zástupcu žiaka
I. Práva zákonného zástupcu
1. Zákonný zástupca má právo vybrať pre svoje dieťa školu alebo školské zariadenie, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa zákona č. 245/2008 (školský zákon), zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti; právo na slobodnú voľbu školy alebo školského zariadenia možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy.
2.Zákonný zástupca žiaka má právo:
a) žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta
b) oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy a školským poriadkom,
c) byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa formou:
- konzultácií (na Edupage sa zákonný zástupca žiaka prihlasuje na konzultačné hodiny učiteľov)
- priebežne v elektronickej žiackej knižke, prípadne písomnou komunikáciou v Edupage
- mimoriadne pri výraznom zhoršení prospechu či správania
- podľa Vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky o základnej škole (č. 223/2022 Z. z.) v časti Hodnotenie predmetu ( § 9, bod 2), na žiadosť zákonného zástupcu predloženú do piatich pracovných dní odo dňa vyhodnotenia písomnej práce sa mu sprístupňuje písomná práca žiaka k nahliadnutiu, po dohode s vyučujúcim predmetu, na osobnej konzultácii počas konzultačnej hodiny. Vyhodnotené písomné práce sa zákonnému zástupcovi nekopírujú, neskenujú, neposielajú elektronicky ani osobne (po žiakoch).
d) na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
e) zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy,
f) vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy,
g) byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa na základe žiadosti a po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
II. Povinnosti zákonného zástupcu
1. Zákonný zástupca žiaka je povinný:
a) vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností,
b) dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
c) dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
d) informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti svojho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
e) nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.
2. Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa § 23 zákona č. 245/2008.
3. Dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom článok 3, oddiel I., body 12., 13., 14. Zákonný zástupca ospravedlní svoje dieťa z jednej alebo viac vyučovacích hodín (prípadne 1 – 5 dní) v Edupage.
4. Ak sa dieťa alebo žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti podľa školského poriadku článok 3, oddiel I., bod 15. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach.
5. Neprítomnosť žiaka, ktorá trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca v odôvodnených prípadoch. Škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 10 vyučovacích dní, predloží žiak a jeho zákonný zástupca potvrdenie od lekára.
6. Zákonný zástupca je povinný dodržiavať pokyny predchádzania pedikulózy (zavšivenia) v detských kolektívoch vydané Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Trnave (v súlade s § 12 zákona NR SR č. 355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
III. Pohyb rodičov a žiakov po škole
1. Rodičia sprevádzajú žiakov len po vchod do budovy. Rodičia prvákov môžu sprevádzať svoje deti do budovy maximálne dva týždne.
2. Žiaci 2. stupňa odchádzajú počas vyučovania s vyplneným tlačivom Uvoľnenie z vyučovania (nájdu na web stránke) ku vchodu, kde ich čaká rodič. Žiaci 1. stupňa odchádzajú počas vyučovania s vyplneným tlačivom Uvoľnenie z vyučovania (nájdu na web stránke) ku vchodu, kde ich čaká zákonný zástupca žiaka alebo ním poverená osoba staršia ako 18 rokov.
3. Platí zákaz vstupu do školy s kočíkmi, s bicyklami, so zvieratami, na korčuliach, na skateboardoch či longboardoch. Žiaci môžu prichádzať do školy na bicykli, kolobežke, longboarde, skateboarde atď., ktoré si odkladajú na mieste určenom ako parkovisko pre uvedené dopravné prostriedky.
Článok 5
Hodnotenie a klasifikácia správania
I. Kritériá hodnotenia správania žiakov
Riaditeľ Základnej školy s materskou školou, Ulica Jána Bottu 27, Trnava po prerokovaní v pedagogickej rade a podľa článku 3 Metodického pokynu na hodnotenie a klasifikáciu žiakov ZŠ č. 22/2011 vydáva záväzné kritériá pre návrh na udelenie výchovných opatrení. Žiaci budú s kritériami oboznámení na úvodných hodinách, rodičia na plenárnych schôdzach. Pochvaly, ocenenia i výchovné opatrenia sa zaznamenávajú žiakovi do triedneho výkazu.
II. Pochvaly a ocenenia
Pochvala od triedneho učiteľa
- vynikajúce študijné výsledky počas štúdia na ZŠ
- vzorná dochádzka do školy (nulová absencia)
- reprezentácia školy v súťažiach (obvodné/okresné kolo)
Pochvala od riaditeľa školy
- reprezentácia školy v súťažiach (krajské a vyššie kolo)
- viacnásobná úspešná reprezentácie školy v obvodných/okresných kolách
Pochvala od riaditeľa školy s vecnou odmenou
- popredné umiestnenie v súťažiach v krajských a celoštátnych kolách
- výborné vzdelávacie výsledky v priebehu celého štúdia na ZŠ
- významný spoločenský čin (záchrana života, pomoc starým ľuďom, a pod.)
III. Opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov
Napomenutie od triedneho učiteľa
2 zápisy
- za prejavy verbálnej agresivity (prezývanie, verbálne ponižovanie spolužiaka, vulgárne vyjadrovanie)
- za prejavy agresivity s možnosťou fyzického ublíženia (sácanie, podkladanie nôh, a pod.)
3 zápisy
- nosenie vecí do školy, ktoré rozptyľujú pozornosť žiakov
- za nerešpektovanie pokynov vyučujúceho, triedneho, dozorokonajúceho učiteľa a za nerešpektovanie akýchkoľvek pokynov uvedených v školskom poriadku
4 zápisy
- za neplnenie týždenníckych povinností
- za nepripravenosť na vyučovanie, zabúdanie pomôcok, prezuviek
Pokarhanie od triedneho učiteľa
- neospravedlnená absencia 1 - 2 hodiny
1 zápis
- za prvú drobnú krádež (písacie potreby, školské pomôcky...)
- nosenie vecí do školy, ktoré ohrozujú bezpečnosť žiakov
- preukázateľné podvádzanie, respektíve klamstvo žiaka
- úmyselné znečisťovanie školských priestorov
- poškodenie školského majetku
- za prejavy nedôstojnej, neúctivej a neprimeranej komunikácie s pedagogickým
a nepedagogickým zamestnancom školy
- za zhotovovanie alebo zverejňovanie akýchkoľvek zvukových a obrazových záznamov v škole, v stravovacích zariadeniach školy a počas školských akcií, bez vedomia a súhlasu pedagogického zamestnanca
2 zápisy
- za opakované prejavy verbálnej a fyzickej agresivity
4 zápisy
- za nerešpektovanie pokynov vyučujúceho, triedneho, dozorkonajúceho učiteľa a za
nerešpektovanie akýchkoľvek pokynov uvedených v školskom poriadku
- za opakované nosenie vecí, ktoré rozptyľujú pozornosť žiaka
- odmietanie pracovať na vyučovacej hodine
6 zápisov
- za nepripravenosť na vyučovanie, zabúdanie pomôcok, prezuviek
Pokarhanie od riaditeľa školy
- neospravedlnená absencia 3 – 5 hodín
- ak žiak nenahradí stratu alebo zničenie učebnice
1 zápis
- úmyselné poškodenie školského majetku
- hazardné hry
- prepísanie známky na písomnej práci (diktát, test, písomka...)
- bezdôvodné resp. nedovolené opustenie školy počas vyučovania
- za odcudzenie, poškodenie cudzieho majetku
- za prejavy verbálnej agresivity voči pedagogickému a nepedagogickému zamestnancovi školy
- zneužitie mobilného telefónu v škole na fotografovanie, natáčanie videí, hlasových záznamov spolužiakov či zamestnancov školy, bez vedomia a súhlasu pedagogického zamestnanca školy a dotknutých osôb
- za podporu a propagáciu skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd alebo podnecovanie, hanobenie a vyhrážanie osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu
- za požitie látok, ktoré môžu ohroziť duševné alebo fyzické zdravie žiaka (napr. žuvací tabak, lieky atď.)
2 zápisy
- za prejavy nedôstojnej, neúctivej a neprimeranej komunikácie s pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom školy
- za zhotovovanie alebo zverejňovanie akýchkoľvek zvukových a obrazových záznamov v škole, v stravovacích zariadeniach školy a počas školských akcií, bez vedomia a súhlasu pedagogického zamestnanca
4 zápisy
- za opakované prejavy verbálnej a fyzickej agresivity
6 zápisov
- nosenie vecí, ktoré rozptyľujú pozornosť žiakov
8 zápisov
- nerešpektovanie pokynov vyučujúceho, triedneho, dozorkonajúceho učiteľa a za nerešpektovanie akýchkoľvek pokynov uvedených v školskom poriadku
- za nepripravenosť na vyučovanie, zabúdanie pomôcok, prezuviek
Návrhy na posudzovanie správania v štvrťroku:
Ak sa žiak dopúšťa opakovane menej závažných priestupkov podľa uvedených kritérií, udelí sa mu jedno z uvedených výchovných opatrení. Závažnosť priestupkov posudzuje triedny učiteľ, riaditeľ a pedagogická rada školy. Ak sa správanie žiaka zlepší, žiak sa na konci klasifikačného obdobia neklasifikuje zníženou známkou zo správania. Ak sa žiak dopustí závažného priestupku výchovné opatrenie sa uloží bezprostredne po ňom. Na konci klasifikačného obdobia prichádza do úvahy aj znížená známka zo správania. Tu nejde o dva tresty, lebo hodnotenie správania na vysvedčení je hodnotením za celé klasifikačné obdobie.
S výchovným opatrením bude písomne oboznámený zákonný zástupca žiaka a doklad o ňom bude založený do triedneho výkazu.
IV. Klasifikácia a hodnotenie správania na konci klasifikačného obdobia
Okrem vyššie uvedených výchovných opatrení môžu byť žiaci klasifikovaní zníženou známkou zo správania.
Druhý stupeň
- za prvé úmyselné fyzické ublíženie na zdraví
- za týranie zvierat
- za šikanovanie žiakov
- prvé falšovanie dokladov, ospravedlnení, prepisovanie a dopisovanie známok
- za zámerné poškodenie školského a cudzieho majetku
- za požívanie alkoholických nápojov, omamných látok a fajčenie
- za krádež cenných vecí a peňazí
- za vulgárne verbálne napadnutie učiteľa
- za 10 zápisov nerešpektovania pokynov učiteľa, nosenie vecí do školy, ktoré rozptyľujú pozornosť žiakov a za nerešpektovanie akýchkoľvek pokynov uvedených v školskom poriadku
- za neospravedlnenú absenciu v rozsahu 6 -15 hodín
- zneužitie mobilného telefónu v škole na fotografovanie, natáčanie videí, hlasových záznamov spolužiakov či zamestnancov školy a zverejňovanie videí, hlasových záznamov a fotografií na sociálnych sieťach bez vedomia a súhlasu pedagogického zamestnanca a dotknutej osoby
- za opakovanú podporu a propagáciu skupín smerujúcich k potlačeniu základných práva a slobôd alebo za opakované podnecovanie, hanobenie a vyhrážanie osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu
Tretí stupeň
- za viac ako 10 zápisov za nosenie vecí do školy, ktoré ohrozujú bezpečnosť spolužiakov
- za 13 zápisov za nerešpektovanie akýchkoľvek pokynov uvedených v školskom poriadku
- za opakované odcudzenie cudzieho majetku, školského majetku a opakované poškodzovanie školského majetku
- ťažké fyzické ublíženie na zdraví vyžadujúce lekárske ošetrenie
- opakované falšovanie úradných dokladov
- požívanie, distribúcia (ponúkanie) návykových látok (drogy, alkohol, fajčenie)
- opakované slovné alebo prvé fyzické napadnutie učiteľa
- neospravedlnená absencia v rozsahu 16 – 50 hodín
- opakované šikanovanie žiakov
- opakované zneužitie mobilného telefónu v škole na fotografovanie, natáčanie videí spolužiakov či zamestnancov školy a zverejňovanie videí, hlasových záznamov a fotografií na sociálnych sieťach bez vedomia a súhlasu pedagogického zamestnanca a dotknutej osoby
- za opakovanú podporu a propagáciu skupín smerujúcich k potlačeniu základných práva a slobôd alebo za opakované podnecovanie, hanobenie a vyhrážanie osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu
Štvrtý stupeň
- za neospravedlnenú absenciu nad 50 hodín
- opakované slovné alebo fyzické napadnutie učiteľa
- distribúcia a opakované požitie návykových látok
- dokázané krádeže v škole mimoriadneho rozsahu (vlámanie a lúpež)
- šírenie poplašných správ
- hromadné ohrozenie
- opakované ťažké ublíženie na zdraví s lekárskym ošetrením
Skutočnosť, že je žiakovi navrhnutá znížená známka zo správania, je potrebné zákonnému zástupcovi žiaka oznámiť písomne ihneď.
Hodnotenie a klasifikácia žiakov v jednotlivých predmetoch
Žiaci sú hodnotení na základe Metodického pokynu č. 22/201 na hodnotenie žiakov základnej školy a systému hodnotenia predmetu schváleného v predmetových komisiách a metodických združeniach.
Ak žiak vymešká počas polroka viac ako 50 % z vyučovacích hodín daného predmetu, na návrh vyučujúceho bude z predmetu preskúšaný komisionálne, ak nezískal potrebné kompetencie v súlade s učebnými osnovami a vzdelávacími štandardami.
Článok 6
Školský podporný tím
1. Škola disponuje v súlade s §84a zákona č. 138/2019 Z.z. školským podporným tímom zloženým zo školského špeciálneho pedagóga, školských psychológov, kariérového poradcu, pedagogických asistentov, vedenia školy, koordinátora prevencie v súčinnosti s externými členmi Centra poradenstva a prevencie (CPP). Tím úzko spolupracuje s triednymi učiteľmi, učiteľmi, vychovávateľmi, rodičmi a žiakmi.
2. Členovia tímu majú príslušnú kvalifikáciu a špecializované vzdelávanie určené na výkon svojich funkcií a poskytujú žiakom, rodičom a učiteľom rozmanité služby:
- poradenstvo žiakom, rodičom a zamestnancom,
- prevenciu a intervenciu, mediáciu po konflikte alebo ťaživej situácii,
- kariérové poradenstvo žiakom a rodičom,
- preventívne programy a aktivity v triedach,
- podporu učiteľom počas vyučovania,
- depistáže a orientačnú diagnostiku,
- besedy, diskusie a vzdelávanie pre rodičov a zamestnancov, účasť na rodičovských združeniach a pod.
3. Činnosť školského podporného tímu sa riadi platnou legislatívou, pracovnou náplňou, školským vzdelávacím programom a metodickými usmerňovaním CPP.
Tento školský poriadok nadobúda účinnosť po prerokovaní v Pedagogickej rade ZŠ s MŠ, Ulica Jána Bottu 27, Trnava 28. 1. 2025 a ruší školský poriadok platný od 25. 9. 2024.
Dodatok č. 1
k školskému poriadku
Základnej školy s materskou školou, Ulica Jána Bottu 27, Trnava
ŠTANDARDY DORŽIAVANIA ZÁKAZU SEGREGÁCIE VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
školský rok 2024/2025
Článok 1
Všeobecná časť
Pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní škola a školské zariadenie postupuje podľa Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní (ďalej len „Štandardy“), ktoré vydáva MŠVVaM SR a ich znenie je súčasťou dodatku školského poriadku.
Štandardy sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach. Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
Článok 2 ods. 1: Zabezpečiť práva ustanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu nachádzajúcemu sa pod ich jurisdikciou bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov.
Článok 2 ods. 2: Urobiť potrebné opatrenia na to, aby bolo dieťa chránené pred všetkými formami diskriminácie alebo trestania, ktoré vyplývajú z postavenia, činnosti, vyjadrených názorov alebo presvedčenia jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.
Článok 3 ods. 1: Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí, nech už uskutočňovanej verejnými alebo súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.
Článok 29 ods. 1: Výchova a vzdelávanie dieťaťa má smerovať k:
- rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho jedinečných daností a duševných a fyzických schopností v ich najvyššej možnej miere;
- rozvíjaniu úcty k ľudským právam a základným slobodám a k zásadám zakotveným v Charte Organizácie Spojených národov;
- rozvíjaniu úcty k rodičom, k vlastnej kultúrnej, jazykovej a hodnotovej identite a k hodnotám krajiny, v ktorej dieťa žije i k hodnotám krajiny svojho pôvodu a k iným kultúram
- príprave dieťaťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami a osobami domorodého pôvodu;
- rozvíjaniu úcty k prírodnému prostrediu.”[1]
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie sú rozpracovaním a realizáciou praktickej časti Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní.[2]
Štandardy v prepojení na metodickú príručku napomáhajú naplneniu princípu „zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie“.[3] Segregáciu vo výchove a vzdelávaní definuje školský zákon nasledovne: „konanie alebo opomenutie konania, ktoré je v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania podľa osobitného predpisu - 2a) a v dôsledku ktorého dochádza alebo by mohlo dôjsť k priestorovému, organizačnému alebo sociálnemu vylúčeniu skupiny detí a žiakov alebo účastníkov výchovy a vzdelávania alebo k ich oddelenému vzdelávaniu okrem vzdelávania poskytovaného v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná - 2b) pri uplatňovaní práv národnostných menšín na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a pri vytváraní podmienok na vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním a žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním so zohľadnením ich vôle a záujmov a vôle a záujmov ich zákonných zástupcov, ak je účasť na takom vzdelávaní voliteľná a zodpovedá úprave podmienok výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona, osobitne pre výchovu a vzdelávanie na rovnakom stupni vzdelania.“[4]
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1):
▪ výkon práv a povinností žiakov a ich zákonných zástupcov v škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
▪ prevádzka a vnútorný režim školy,
▪ podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
▪ podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní definujeme ako Štandardy postojov a hodnôt a Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní.
Článok 2
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Štandardy postojov a hodnôt
Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi a poslucháčmi.
Spoločnosť 21. storočia potrebuje občanov, ktorí majú také hodnoty, postoje, schopnosti, poznanie a kritické myslenie, aby mohli fungovať ako demokratickí a interkultúrne kompetentní občania. Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru.[5] Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní:
▪ Zaobchádzať so všetkými ľuďmi bez rozdielu s rešpektom,
▪ Vyjadrovať úctu všetkým bez rozdielu a vnímať rozmanitosť ako príležitosť a prínos pre školu pri príprave a realizovaní aktivít výchovno-vzdelávacieho procesu.
▪ Vyjadrovať druhým ľuďom uznanie ako rovnocenným ľudským bytostiam.
▪ Rešpektovať ľudí rôzneho vierovyznania.
▪ Rešpektovať ľudí, ktorí majú odlišné politické názory.
▪ Prejavovať záujem spoznať presvedčenia, hodnoty, tradície a pohľady druhých ľudí na svet.
▪ Dávať priestor druhým ľuďom na vyjadrenie sa.
▪ Preukázať prebratie zodpovednosti za svoje skutky.
▪ Ospravedlniť sa, pokiaľ niekomu ublížim.
▪ Vyjadrovať vôľu a záujem spolupracovať a pracovať s druhými ľuďmi na presadzovaní spoločných záujmov.
Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní:
▪ Škola a školské zariadenie pri uplatňovaní Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vypracuje Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní a využíva Metodickú príručku desegregácie vo výchove a vzdelávaní vydanú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR.[6]
a) Štandardy priestorovej desegregácie:
▪ Do všetkých priestorov školy alebo školského zariadenia, určených pre žiakov alebo poslucháčov, je umožnený rovný (nediskriminačný) prístup všetkým žiakom a poslucháčom. Škola alebo školské zariadenie nemá priestory a budovy vyhradené pre jednotlivé skupiny žiakov vytvorené za účelom ich vylučovania alebo neprípustného oddeľovania na základe ktoréhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.[7]
▪ Škola alebo školské zariadenie v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, pričom výchovno-vzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom.
▪ Ak má škola alebo školské zariadenie v jednotlivých vekových kohortách zastúpenie žiakov rôzneho etnického, národného alebo sociálneho pôvodu, farby pleti alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona, má vytvorené triedy, v ktorých je vyvážené zastúpenie žiakov alebo poslucháčov týchto skupín.
b) Štandardy organizačnej desegregácie:
▪ Škola alebo školské zariadenie má nastavenú organizáciu školského vyučovania a denný program tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu niektorej skupiny žiakov a poslucháčov.[8]
▪ Všetky skupiny žiakov školy a školského zariadenia majú stanovené rovnaké vzdelávacie štandardy, na základe ktorých pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci vytvárajú učebné osnovy školského vzdelávacieho programu. Úpravy je možné realizovať len u žiakov, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program,[9] individuálny učebný plán[10] alebo poskytnuté podporné opatrenia.[11]
▪ Všetky skupiny žiakov a poslucháčov majú umožnený rovný prístup k materiálno-technickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovno-vzdelávacieho procesu prislúchajúcemu danému ročníku alebo stupňu vzdelávania.
▪ Škola alebo školské zariadenie je povinné využiť všetky dostupné prostriedky, nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým skupinám žiakov aj v prípade krízových udalostí v škole.[12] Po ukončení krízovej udalosti je škola povinná realizovať príslušné podporné opatrenia na kompenzáciu prípadných výpadkov vo výchove a vzdelávaní, ktoré nemohli byť v maximálnej miere riešené počas krízovej situácie.
c) Štandardy sociálnej desegregácie
▪ Škola alebo školské zariadenie využíva potrebné a dostupné inkluzívne podporné opatrenia na podporu sociálneho začlenenia žiakov a poslucháčov a vytváranie pozitívnej podporujúcej sociálnej klímy v škole a školskom zariadení, ktorá prispieva k destigmatizácii a odstraňovaniu stereotypov a predsudkov.
▪ Škola alebo školské zariadenie organizuje a podporuje programy neformálneho vzdelávania a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho porozumenia v rámci školy alebo školského zariadenia, medzi žiakmi ako aj rodičmi.
▪ Škola alebo školské zariadenie prijíma, vzdeláva a vychováva všetky skupiny žiakov a poslucháčov podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ V škole alebo školskom zariadení neexistujú procesy, postupy a usporiadania (ani na úrovni tried), ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú skupiny žiakov alebo poslucháčov na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ Škola alebo školské zariadenie umožňuje všetkým skupinám žiakov a poslucháčov, aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje, alebo sú škole a školskému zariadeniu sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
▪ Škola alebo školské zariadenie pri hodnotení žiakov alebo poslucháčov nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.
Článok 13
Záverečné ustanovenie
Tento dodatok je platný v plnom rozsahu od 28. januára 2025.
Prerokované v pedagogickej rade dňa: 27. 1. 2025
[1] Dohovor o právach dieťaťa (OSN, 1989) In Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 104/1991 Z. z.
[2] Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
[3] § 3 písm. f) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
[4] § 2 písm. ai) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon) – účinnosť nadobúda 1. 1. 2025. Poznámky pod čiarou k odkazom 2a a 2b znejú: „2a) Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov. 2b) Dohovor proti diskriminácii vo vzdelávaní (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky č. 276/2024 Z. z.).Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 317/2010 Z. z.).“
[5] Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru bol vytvorený v roku 2018 Radou Európy, ktorej členským štátom je od roku 1993 aj SR. Pre SR má status odporúčania pri vytváraní vzdelávacích stratégií a metodík na podporu demokratickej kultúry, ľudských práv a sociálnych kompetencií.
[6] Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
[7] Chránené dôvody podľa antidiskriminačného zákona sú charakteristiky ľudí, úzko spojené s ich dôstojnosťou a identitou, ktoré nesmú byť zneužité pre neprípustné rozdielne zaobchádzanie s nimi. Sú to: „pohlavie, náboženské vyznanie alebo viera, rasa, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotné postihnutie, vek, sexuálna orientácia, manželský stav a rodinný stav, farba pleti, jazyk, politické alebo iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, majetok, rod alebo iné postavenie alebo dôvod oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti“ § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z.
[8] § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z. (antidiskriminačný zákon)
[9] § 7a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
[10] § 26 zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
[11] § 145a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
[12] Podrobné informácie ku krízovým udalostiam na školách sú dostupné na webovom sídle ministerstva.